Współpraca z miastem Varpalota
Várpalota jest uroczym, niewielkim węgierskim miasteczkiem liczącym ok. 21 tys. mieszkańców, położonym po środku drogi między Székesfehérvárem a Veszprém. Varpalota była ważnym ośrodkiem przemysłowym (przemysł wydobywczy-kopalnie węgla brunatnego), metalurgiczny (huta aluminium), maszynowy i chemiczny, rafineria ropy naftowej, elektrownia cieplna), z którego dziś nie pozostało zbyt wiele.

Centralny punkt miasta stanowi Fő tér - Rynek Główny, przy którym mieści się główny kościół osady, niewielki zielony skwer, centrum handlowe oraz zbudowana z kamienia średniowieczna forteca (w XIV w. zamek obronny, ważny punkt strategiczny w czasie wojen z Turkami), przerobiona współcześnie na unikatowe w skali Europy Muzeum Przemysłu Chemicznego. Ekspozycja jest ciekawa i nawiązuje w większości do historii najbliższych miasteczku okolic, których mieszkańcy przez długie powojenne lata utrzymywali się z pracy w tutejszych fabrykach przemysłowych. Po zmianach ustrojowych wiele z nich upadło, zaś część do tej pory funkcjonuje. Kolejną atrakcją po zamku jest ww. katolicki kościół w środku, którego podziwiać można romańskie i wczesno-gotyckie freski znajdujące się w bardzo dobrym stanie.

Burmistrz Varpaloty
Marta Talaber

Dane kontaktowe urzędu miasta:
Gardonyi Geza u. 39
8100 Varpalota Węgry
mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. , Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 
Udostępnił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2008-02-08 10:27:43
Opublikował - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2008-02-08 10:27:44
Zmienił - Robert Rutana (Wydział Promocji Miasta) - 2011-01-24 14:53:16
PDF Drukuj Email