Współpraca z miastem Żydaczów
Żydaczów jest jednym z najstarszych miast Podkarpacia, więc jest to zabytek dawnej historii i kultury Ukrainy. Leży na pograniczu wyżyny Podolskiej i niziny Podkarpackiej, 3 km od rzeki Stryj, największego dopływu Dniestru.
Jeszcze 20 tys. lat temu na terytorium Żydaczowa pojawiają się pierwsze kolonie praludzi. Po raz pierwszy miasto zostało wymienione w 1164 roku, gdy wspomina się jako Udecz (lub Zudecz). W kolejnych dokumentach miasto wymienia się w ok. 25 różnych nazwach. Pod koniec XIV w. Żydaczów trafi pod władze Polski, a w roku 1393 otrzymuje prawo magdeburskie, co miało pozytywny wpływ na jego gospodarkę. W owym okresie miasto było jednym z największych w Galicji, poza tym było to centrum handlu soli. Głównym zajęciem mieszkańców poza handlem było rolnictwo i rzemieślnictwo. Te zajęcia mają miejsce na herbie miasta od 1653 roku – biała kula z soli, lemiesz z pługa i sercopodobny dzbanek.
Z historią miasta są związane imiona znanych ukraińskich oraz polskich przedstawicieli, m.in.: Danyło Halicki czy Jan III Sobieski. W 1772 roku miasto przechodzi pod władze Austro-Węgier.

Przemysł rozwinął się na początku XIX w., a w roku 1880 przez miasto poprowadzono kolej. W połowie XIX w. Żydaczów został centrum województwa Stanisławowskiego. W latach II Wojny Światowej w mieście była niszczona i represjonowana ćwierć mieszkańców. Okres powojenny jest związany z budownictwem i działalnością Kombinatu Papierniczego, który istnieje od 1951 r. Podczas swego istnienia Kombinat przekształcił się na wielobranżowe przedsiębiorstwo, które jest przedstawicielem produkcji papierniczo-tekturowej na Ukrainie.

Obecnie w mieście można znaleźć ponad 30 historycznych i kulturalnych zabytków. Między innymi warto wymienić pozostałości starorusińskiego grodu i miasta XII-XIV w., cudowną ikonę Matki Bożej 1406 r., która wisi w cerkwi Zmartwychwstania. Współczesną ozdobą miasta stał się brązowy pomnik Tarasa Szewczenki zbudowany w październiku 1992 roku.

24 sierpnia 1996 r. zostały odnowione i poświęcone symbole miasta – herb i flaga, a dzień 24 sierpnia stał się dniem miasta.

Burmistrz Żydaczowa
Volodymyr Levko

Dane kontaktowe urzędu miasta:
2, Shashkevicha Street
Zhydachiv
Lviv Region 81700
Ukraina
mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 
Udostępnił - Arkadiusz Olechwieruk (Kierownik Wydziału Prawno - Organizacyjnego) - 2006-09-27 11:44:58
Opublikował - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2006-09-27 11:43:45
Zmienił - Robert Rutana (Wydział Promocji Miasta) - 2011-01-24 15:01:45
PDF Drukuj Email