Współpraca z miastem Viesite
Viesite to miasto (dawniej zwane Ekengrave lub wioska Azu) w południowo-wschodniej Łotwie, położone na przecięciu ważnych arterii: Jekabpils – Nereta i Akniste – Riga. na brzegu rzeki Viesites, 31 km od granicy z Litwą, 130 km na płd. wschód od Rygi. Wedle podziału administracyjnego miasto położone jest w zachodniej części regionu Jekabpils, a historycznie w regionie Selonia (Selija). Obszar Viesite wynosi 2,3 km kw., a jego terenów wiejskich 311,1 km kw.
 
Najbardziej interesujące obiekty to: Zamek Kultury Viesite, pamiątkowy pokój i miejsca profesora Paulsa Stradinsa, pisarki Anny Brodele, kościół Brividas („wolność”), muzeum historii lokalnej „Selonia”. Miasto jest także związane z kulturą żydowską na Łotwie.
 
Od około 1890 - miasto znane jako osada. Grupa właścicieli oberży, rzemieślników i handlarzy kupuje część majątku ziemskiego Ekengrave i zakłada osadę, która nazywają Azu miests („gmina saren”,”gmina kozłów” lub „kóz”). W 1928 miasto otrzymuje prawa miejskie; kiedy mieszkańcy zdają sobie sprawę że są nazywani „azi” („kozły” lub „kozy”) przez swoich sąsiadów, zmieniają nazwę na Viesite, będącą nazwą miejscowego potoku. 1938 - miastu przyznano tarcze herbową: pięć żołędzi odzwierciedlających nazwę starego majątku ziemskiego Ekengrave („dąb” w jez. starogermańskim), którego nazwa pochodzi właśnie od dębowego lasu rosnącego w czasach pradawnych nad potokiem Viesite. Pięć złotych żołędzi na purpurowym tle ma symbolizować siłę i potęgę miasta. 18 listopada 1999 miasto przyjęło flagę: na środku, na tle trzech kolorów prowincji Selija (Selonia - tradycyjna etnograficzna i historyczna prowincja na lewym brzegu rzeki Daugav a- Dźwina): zielonego, białego i czerwonego widnieje tarcza herbowa Viesite. W ciągu ostatnich 10 lat Viesite zasłynęło z projektu dotyczącego przetwarzania energii odnawialnej. Znajdująca się tam fabryka małych kotłów rocznie wytwarzająca energię ok. 7000 MWh.
 
W 2002 roku miasto otrzymuje tytuł „Najbardziej Zadbanego Miasta roku 2002” Viesite jest znane w Łotwie jako centrum kulturalne. W mieście działa dziewięć grup tanecznych, chór głosów mieszanych, zespół folklorystyczny, dziecięcy zespół wokalny, grupa teatralna oraz dziecięca i młodzieżowa pracownia plastyczna. Wydawana jest lokalna gazeta „Viesites vestis” ( „Wieści z Viesite”). Istnieje też lokalna stacja telewizyjna. Mieszkańcy miasta są zatrudnieni w miejskich przedsiębiorstwach: obiektach publicznych, szkołach, instytucjach związanych z rekreacją i opieką społeczną, firmach prywatnych zajmującymi się stolarką i handlem oraz w rolnictwie. W okolicach miasta istnieje więcej niż 60 farm i 360 pól uprawnych. Rozwój turystyki jest jednym z priorytetów w rozwoju miasta. Miasta z którymi dotychczas współpracowało Viesite: Hobro (Dania), Orebro (Szwecja), Obelai (Litwa). Od 2 maja 2006 roku jego partnerem jest również miasto Czeladź.

Mer Miasta Viesite
Janis Dimitnjevs

Dane kontaktowe urzędu miasta:
Viesites Pilsetas Pasvaldiba
Viesite, Brīvības iela 10
Jekabpils Rajons
LV 5237 Łotwa
mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
 
Udostępnił - Agata Moliszewska (Samodzielne stanowisko ds. kadr i szkoleń) - 2006-09-27 12:28:46
Opublikował - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2006-09-27 12:27:27
Zmienił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2015-01-27 14:32:17
PDF Drukuj Email