Zakończyła się Konferencja w ramach Regionalnego Trójkąta Weimarskiego – Czeladź jednym z miejsc spotkania!
altW minioną środę, tj. 05 listopada br. miało miejsce w Galerii Sztuki Współczesnej w Czeladzi szczególne wydarzenie. 
 
W ramach „Regionalnego Trójkąta Weimarskiego”, w dniach 5 – 7 listopada odbywała się konferencja na temat „Form interpretacji dziedzictwa przemysłowego jako sposobu na wzmocnienie kulturalnej i turystycznej oferty obiektów poprzemysłowych” organizowana przez władze Województwa Śląskiego.  Pierwszy dzień tej konferencji zaplanowano w Czeladzi. „Regionalny trójkąt Weimarski” działa w ramach powstałego w 1991 „Trójkąta Weimarskiego” i zajmuje się współpracą na poziomie regionalnym miast, obszarów, które są podobne nie tylko kulturowo, lecz także mają taki sam charakter postindustrialny. W realnym znaczeniu przekłada się to między innymi na wymianę młodzieży w ramach tych programów, współpracę partnerską i kulturalną miast. W ramach tejże współpracy, właśnie do nas, do przepięknej Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, zawitało ponad 40 specjalistów z zakresu zarządzania dziedzictwem kulturowym z Francji i Niemiec, by zapoznać się z modelowym przykładem wykorzystania możliwości, jakie dają nam przestrzenie postindustrialne. Burmistrz Czeladzi Teresa Kosmala, mogła dumnie reprezentować nasz region i nasze miasto, gdyż zrewitalizowana „Elektrownia” jest perełką na Szlaku Zabytków Techniki. Właśnie tu, prosto z lotniska w Pyrzowicach, zawitali najpierw między innymi Profesor  Dr Meinrad Maria Grewenig – Prezydent Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego oraz pozostali członkowie zarządu tej organizacji. Jako przedstawiciel naszego regionu z Wydziału Kultury Urzędu Marszałkowskiego gościł Pan Przemysław Smyczek – dyrektor. Zaznaczył on, że nieprzypadkowo na miejsce rozpoczęcia tegorocznego seminarium wybrano właśnie zrewitalizowany budynek po byłej kopalnianej elektrowni. W mury Galerii Elektrownia zawitali także delegaci z regionu Nadrenii Północnej – Westfalii w Niemczech, Pan Reiner Klenner (przedstawiciel Ministerstwa Budownictwa), jak również Sylvain Witkowski, menadżer projektu odpowiedzialnego za współpracę europejską z Nord Pas de Calais we Francji. Pani Burmistrz Teresa Kosmala z wielką przyjemnością powitała zebranych, zwróciła uwagę na unikatowy i zabytkowy charakter miejsca z zachowanymi autentycznymi maszynami. Nawiązała również do działań rewitalizacyjnych przeprowadzonych w postindustrialnych zabytkach regionu Nord Pas de Calais będącego zagłębiem węglowym Francji, a w którym to leży nasze partnerskie miasto Auby. Seminarium rozpoczęło się od prezentacji na temat naszej żywej pamiątki złotego wieku górnictwa i przemysłu Czeladzi, która jak wyraził się Pan Smyczek, może być przykładem dla innych miast jak odpowiednio i w unikatowy sposób zagospodarować przestrzeń, by ta nie tylko stanowiła cenny relikt dawnej epoki, ale także była atrakcją kulturalną oraz żywą wizytówką danego regionu. Zaproszeni na ten wieczór goście, nie kryli zachwytu nad urokiem Galerii, co przejawiało się dużym zainteresowaniem o szczegóły, czy to związane z historią tego miejsca, czy z obecnym przeznaczeniem obiektu.
altaltalt







Goście z zaciekawieniem zwiedzili również Park Tematyczny prezentujący historię kopalni Saturn. Wspomnienia o tej wizycie pozostaną w naszej pamięci i pamięci naszych serdecznych gości na długi czas i mamy nadzieję na ponowne spotkanie w naszym mieście. W kolejnych dniach uczestnicy seminarium odwiedzili m.in. nową siedzibę Muzeum Śląskiego oraz Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach.
Wydarzenie to może być także impulsem dla nas, mieszkańców tego regionu, gdyż niestety wielu w myśl sentencji „cudze chwalicie swego nie znacie”, nie poznało jeszcze uroku wielu pięknych miejsc w pobliżu, np. tych będących na Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, jedynego tego rodzaju w Europie Środkowo-Wschodniej. Serdecznie zachęcamy, a pierwszym obiektem niech będzie Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi.

Tekst: WIOLETA WALASZEK, dyrektor Zakładu Budynków Komunalnych
Zdjęcia: ZBK


Udostępnił - Wiesława Konopelska (Wydział Promocji Miasta) - 2014-11-10 15:57:33
Opublikował - Wiesława Konopelska (Wydział Promocji Miasta) - 2014-11-10 15:57:33
Zmienił - Wiesława Konopelska (Wydział Promocji Miasta) - 2014-11-14 07:51:00