Bezpłatna Mammografia
Przyjdź na bezpłatną mammografię, zapraszamy panie już od 40 roku życia!!!
 
22 września na czeladzkim Rynku po raz kolejny w tym roku stanie mammobus. Badania mammograficzne wykonywane będą w ramach Narodowego Programu Walki z Chorobami Nowotworowymi. Każda pani w wieku od 50 do 69 lat, która w ostatnich 24 miesiącach nie miała wykonywanej mammografii, będzie mogła bezpłatne prześwietlić piersi.
Oprócz badań wykonywanych w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi (badania w ramach NFZ dla pań w wieku 50 - 69 lat), wykonywane będą bezpłatne badania dla kobiet wieku 40 - 49 oraz 70 - 75 lat!  Wymagane jest skierowanie od lekarza dowolnej specjalizacji. Badania finansowane są z Funduszy Norweskich. Wszystkie szczegóły dotyczące badań znajdują się na stronie internetowej www.fundusze.mammo.pl
Prześwietlenie piersi będzie wykonywać firma Lux Med. Diagnostyka z Gdyni. Panie, które planują wykonać badanie w mammobusie proszone są o wcześniejsze zarejestrowanie się pod nr tel: 801 080 007 lub 58 666 2 444, a także  przyniesienie ze sobą dowodu osobistego.

Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich –  dwóch projekcji każdej piersi. Badania nie należy się obawiać, ponieważ promieniowanie, które emituje jest nie większe niż przy RTG zęba. Pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju – wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia.

Zapraszamy !!!
Udostępnił - Łukasz Kożuch (Wydział Promocji Miasta) - 2015-09-14 13:54:23
Opublikował - Łukasz Kożuch (Wydział Promocji Miasta) - 2015-09-14 13:54:23