Udana wizyta w Auby
15 września z zaprzyjaźnionego francuskiego miasta Auby powróciła czeladzka delegacja na czele z burmistrzem Zbigniewem Szaleńcem.
 
W czasie kilkudniowego pobytu goście  z Czeladzi zapoznali się z zasadami prowadzenia gospodarki komunalnej, organizacji pomocy społecznej i opieki nad seniorami, która w Auby zorganizowana jest w sposób wzorcowy i wiele z tych wzorców można przenieść na grunt czeladzki. Gospodarze zaprezentowali nowy basen sportowy, który stał się jedną z wizytówek miasta położonego w regionie Nord-Pas-de-Calais. Omówili też przebieg prac na budowie nowoczesnej mediateki. Przejmie ona funkcję biblioteki, która przed kilkoma laty spłonęła. Duże wrażenie zrobiły na wszystkich targi „Expo” zorganizowane w miejscowości Douai. Natomiast swoistą podróżą w czasie było zwiedzanie farmy prowadzonej przez wolontariuszy z wykorzystaniem tradycyjnych metod upraw roślin i hodowli zwierząt. Podstawowym celem wizyty we Francji było jednak omówienie warunków dalszej współpracy, szczególnie w obliczu przypadającej na przyszły rok 40. rocznicy wymiany młodzieżowej. Mer Freddy Kaczmarek zapowiedział również, że w przyszłym roku, dzięki wsparciu funduszy unijnych, przyjedzie do Polski ponadstuosobowa grupa dorosłych mieszkańców Auby, którzy będą chcieli zwiedzić Czeladź, a ponadto: Warszawę, Łódź, Kraków i obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau.
Po powrocie z Francji burmistrz Zbigniew Szaleniec  podkreślił, że niesamowite wrażenie zrobiła na nim czystość całego miasta, w tym także prywatnych posesji i fakt, że wszędzie pełno jest kolorowych kwiatów. – Nasunęła mi się też pewna optymistyczna refleksja – dodał burmistrz – otóż, kiedy byłem w Auby kilkanaście lat temu, przepaść między Francją a Polską była ogromna. Dziś ten dystans na wielu płaszczyznach znacznie się zmniejszył.
Udostępnił - Anna Tatarek (Wydział Promocji Miasta) - 2015-09-17 15:13:33
Opublikował - Anna Tatarek (Wydział Promocji Miasta) - 2015-09-17 15:13:33