Orszak Trzech Króli przeszedł w Czeladzi
Już po raz drugi w Czeladzi  6 stycznia 2016 roku przeszedł Orszak Trzech Króli. Organizatorami  przedsięwzięcia na gruncie lokalnym byli: Galeria Sztuki Współczesnej „Elektrownia”, Muzeum Saturn w Czeladzi przy współpracy Miasta Czeladź, Parafii Św. Mateusza, Rady Rycerzy Kolumba w Czeladzi, Górniczej Orkiestry Dętej.

 
Ogólnopolskim inicjatorem i organizatorem Orszaku była fundacja Orszak.org , która zrzesza wszystkie orszaki w Polsce i czuwa nad ich prawidłowym przebiegiem. To dzięki niej uczestnicy Orszaku byli zaopatrzeni w kolorowe korony, naklejki, śpiewniki, a Orszak był wyposażony w chorągwie. Wśród jego sponsorów znajdują się m.in. Telewizja Polska, Polskie Radio, Lotto czy Poczta Polska. Wskutek tego można nas było znaleźć na liście orszakowych miejscowości w Internecie, mamy swoją stronę internetową, dotyczącą wyłącznie Orszaku w Czeladzi www.czeladz.orszak.org, specjalnego orszakowego e-maila i dostęp do różnych wskazówek i pomocy, związanych z organizacją Orszaku.
Czeladzki Orszak Trzech Króli okazał się pięknym wielobarwnym widowiskiem, które przyciągnęło rzeszę ludzi chętnych do uczestnictwa w nim. W Orszaku wzięły udział władze miasta z Burmistrzem Zbigniewem Szaleńcem na czele, przedstawiciele Rady Miejskiej oraz instytucji samorządowych. Orszak rozpoczął się mszą świętą  o godz.10.00 w kościele pw. Św. Mateusza, po której nastąpiło przejście pod I mansjon (czyli postój), gdzie przez cesarskiego posła został odczytany edykt Cezara Augusta. Następnie  z kolęda na ustach Orszak przeszedł ulica Powstańców Śląskich pod Muzeum Saturn, pod którym nastąpiło spotkanie Heroda z 3 królami – Kacprem, Melchiorem i Baltazarem. Od tego momentu gwiazdę, która wiodła królów do Betlejem, niósł Burmistrz Miasta Zbigniew Szaleniec. Później droga Orszaku wiodła przez ulicę Dehnelów do Galerii Sztuki Współczesnej „Elektrownia” – tu rozegrane zostały dwie sceny - Gospoda i walka dobra ze złem oraz Pokłon Trzech Króli w stajence. Każda scena rozpoczynała się dźwiękiem trąbek Górniczej Orkiestry Dętej w Czeladzi, a występy królów i posła poprzedzały werble. W role postaci ewangelicznych wcielili się dorośli aktorzy amatorzy, wśród nich – samorządowcy, pracownicy instytucji miejskich, nauczyciele czeladzkich szkół i przedszkoli i mieszkańcy miasta chętni wspomóc inicjatywę Orszaku. Piękne i kolorowe orszaki królewskie, orszak aniołków, pastuszków i diabłów utworzyły czeladzkie szkoły, które wydelegowały 20-osobowe grupy dzieci wraz z opiekunami do uczestnictwa w Orszaku. Orszak zakończył się koncertem zespołu „Schola Mateusz”, który ujmował  wykonaniem znanych i mniej znanych kolęd. Wspólne zdjęcia, zwiedzanie wystaw w GSW Elektrownia zakończyło obchody Święta Trzech Króli w naszym mieście. Burmistrz Miasta Czeladź podziękował organizatorom wydarzenia i zapewnił, że tradycja będzie kultywowana Orszaku w Czeladzi w następnych latach.
Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do właściwego przebiegu tego święta, wspomogli nas swoją osobą czy to odgrywając role ewangeliczne czy to uczestnicząc w Orszaku lub zabezpieczając jego właściwy przebieg.


Wioletta Czerkies


Udostępnił - Łukasz Kożuch (Wydział Promocji Miasta) - 2016-01-07 10:22:40
Opublikował - Łukasz Kożuch (Wydział Promocji Miasta) - 2016-01-07 10:22:40
Zmienił - Anna Tatarek (Wydział Promocji Miasta) - 2016-01-07 13:19:51