Nie żyje Bogusław Kaczyński (1942-2016)
altWczoraj, 21 stycznia 2016 roku, zmarł Bogusław Kaczyński – wybitny znawca i popularyzator sztuki operowej, wielka osobowość telewizyjna, komentator, teoretyk muzyki i pianista.

 
Urodził się 2 maja 1942 roku w Białej Podlaskiej. Był absolwentem Akademii Muzycznej w Warszawie. Od 1970 r. był komentatorem muzycznym radia i telewizji. Prowadził transmisje telewizyjne kolejnych Konkursów Chopinowskich, Konkursów Skrzypcowych im. Henryka Wieniawskiego oraz koncerty L. Pavarottiego i P. Domingo, jubileusz Filharmonii Narodowej, koncerty noworoczne z Wiednia, konkursy Eurowizji i wiele innych. W latach 90. był prorektorem Akademii Muzycznej w Warszawie, w latach 1994-1998 sprawował funkcję  dyrektora Teatru Muzycznego Roma. Był twórcą Festiwalu Muzyki w Łańcucie i dyrektorem Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju.  
Najwybitniejszy, od czasu Jerzego Waldorffa, popularyzator muzyki w Polsce. Ulubieniec publiczności, gwiazdor Telewizji Polskiej, zdobywca trzech „Wiktorów” i „Super Wiktora”, laureat trzech „Złotych Ekranów”, „Kawaler Orderu Uśmiechu”. Ogromny sukces i uznanie międzynarodowej krytyki przyniosły mu prezentacje monodramu o Janie Kiepurze i Marcie Eggerth (ponad 1000 przedstawień), wykłady z dziedziny historii muzyki i sztuki operowej a także gale operowe z cyklu „Bogusław Kaczyński przedstawia”. Zaliczony do grona dziesięciu największych osobowości telewizyjnych XX stulecia.
Był autorem kilkunastu książek, m.in. „Ada Sari. Kulisy Wielkiej Sławy”, „Łańcut Moja Miłość”, „Kiepura”, „Dzikie Orchidee” poświęconych sztuce operowej, wielkim wykonawcom i legendom scen operowych.

Kilkakrotnie odwiedził Czeladź. Spotkania z  Bogusławem Kaczyńskim zawsze gromadziły nadkomplety publiczności - wielbicieli jego krasomówczego talentu, zafascynowanych ogromną wiedzą i będących pod wielkim wrażeniem jego uroku osobistego. W latach 90. wygłosił prelekcję w SDK „Odeon”, a od  kiedy powstał Festiwal Ave Maria, był jego gościem specjalnym. Czeladzianie Go kochali! Był zawsze entuzjastycznie przyjmowany przez tłumy melomanów. Wieczory z Bogusławem Kaczyńskim, odbywające się czy to w kościele św. Stanisława B.M. czy w Muzeum Saturn, należały do najbardziej oczekiwanych podczas kolejnych edycji festiwalu. W 2008 roku prezentował wielką postać świata opery – Jana Kiepurę, a w 2010, z wielką swadą, opowiadał o Fryderyku Chopinie. W rok później, w Muzeum Saturn prezentował talenty pianistyczne i polityczne Ignacego Jana Paderewskiego. Oklaskiwały Go tłumy, a On oklaskiwał wspaniałych artystów, którzy towarzyszyli Mu podczas tych magicznych wieczorów.
Swoją obecnością w Czeladzi zapisał jedne z najpiękniejszych kart historii Festiwalu Ave Maria.
Udostępnił - Wiesława Konopelska (Wydział Promocji Miasta) - 2016-01-22 11:02:57
Opublikował - Wiesława Konopelska (Wydział Promocji Miasta) - 2016-01-22 11:02:57
Zmienił - Wiesława Konopelska (Wydział Promocji Miasta) - 2016-01-22 11:23:20