Herb, flaga, pieczęcie
29 listopada 2007 roku Rada Miejska podczas obrad uchwaliła nowy herb, flagę i pieczęcie Miasta Czeladź. Po kilku latach bez pozytywnie zaopiniowanego przez Komisję Heraldyczną herbu, nasze miasto wreszcie doczekało się takiego który posiada akceptację Komisji.

Wcześniej używany był herb przypominający stylizacją ten nadany i ustanowiony przez Stanisława Augusta w 1792 roku w formie ilustracji. Przedstawiał on w kole wieżę z murem.

Na podstawie tej ilustracji powstał w 1936 r. herb nadany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych. Przedstawia on na białej tarczy czerwoną wieżę wraz z murem na zielonym pagórku. Herb ten posiada błędy ponieważ nie przestrzega zasad alternacji barw. Nigdy nie uzyskał akceptacji władz miasta i mieszkańców.

kliknij aby powiększyć
Herb Miasta Czeladź

Obecnie powstał nowy projekt herbu, który swą symboliką nawiązuje do wzorca historycznego. W polu błękitnym tarczy ma białą wieżę z trzema czarnymi oknami, białym murem z flankami i symbolem rzeki.

kliknij aby powiększyć
Flaga Miasta Czeladź

Wieża z trzema oknami symbolizuje wolność, zaś mur symbolizuje miasto, co stanowi nawiązanie do herbu z 1792 roku, kiedy to Czeladź stała się Wolnym Miastem Rzeczpospolitej.

kliknij aby powiększyć
Pieczęcie Rady Miejskiej, Burmisrza Miasta, Miasta Czeladź

W momencie pierwszych wzmianek o Czeladzi jako mieście (1399) leży ona w granicach księstwa śląskiego, stąd też w herbie kolor niebieski używany na Śląsku. Kolor biały (srebrny) jest symbolem wolności oraz czystości.

Kolor niebieski u dołu herbu symbolizuje rzekę Brynicę.
→Herb, flaga oraz pieczęcie Miasta Czeladź
 
Udostępnił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2007-12-06 08:20:47
Opublikował - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2007-12-06 08:20:47
Zmienił - Maciek Jędrusik (Wydział Promocji Miasta) - 2010-06-08 08:10:58
PDF Drukuj Email